RESTART

In: fashion
20170513-N37A6575

Asi so všetkým na svete platí, že nie je jednoduché začať. No ak sa už raz odhodláte, nemalo by Vám nič zabrániť, aby ste si za tým šli. A presne to robím teraz ja. Rozhodla som sa Natallipu venovať jednej konkrétnej téme, ktorá sa v dnešnej kritickej dobe dotýka každého z nás. Keďže veľa ľudí si to vďaka šikovným marketingovým ťahom neuvedumuje, rada by som Vás inšpirovala spôsobom, ktorý zároveň zmení Vaše myslenie a v konečnom dôsledku aj život. Ak sa mi podarí inšpirovať len jedinú osobu na svete, stále budem mať ten nádherný pocit, že môj blog niečo dokázal, že môj blog nepatrí len k tým, ktoré nútia ľudí bezhlavo nakupovať ale práve naopak, patrí ku tým, ktoré dokážu otvoriť ľudskú myseľ natoľko, aby pochopila, že všetko, čo tak bezhlavo hromadíme, prináša po čase svoju obeť. Sama sa stále ešte len učím a postupne sa pokúšam žiť zodpovednejší život, a preto budem rada, keď sa aj Vy so mnou podelíte o svoje doterajšie skúsenosti a vedomosti.
20170513-N37A6577Môj blog som sa tým pádom rozhodla venovať POMALEJ MÓDE. Spôsobu nakupovania, pri ktorom sa zabraňuje nadbytočnému odpadu, a teda kupovaniu dlhodobejšie využiteľných kúskov, ktoré nespadajú pod momentálne rýchlo meniace sa trendy jednej sezóny. Za posledný rok som sa veľmi zmenila, a teda je na čase, aby sa Natallipa zmenila so mnou. Patrila som medzi nákupné maniačky a bezhlavo som nakupovala všetko, čo bolo za výhodnú cenu. Preferovala som kvantitu a nie kvalitu. Niektoré značky však zašli už priďaleko. Stanovujú ceny tak aby zarobili minimálne 50% a tak dajme tomu, že výrobná cena 5 eurového trička môže byť 2,50 dolára a niekedy je bohužiaľ nižšia a to aj menej ako 1 dolár. V tejto cene musíte zaplatiť látku, niekoho, kto Vám to ušije a ešte aj nie lacné cestovné z ďalekej Ázie. Viete si predstaviť, koľko dostane človek, ktorý toto tričko ušil? Títo ľudia pracujú 12-15 hodín denne a zarábajú v lepšom prípade 50 dolárov za mesiac. Z toho by mali platiť deťom vzdelanie, pitnú vodu, jedlo a ubytovanie čo je samozrejme nereálne. Keďže módny priemysel je druhý najväčí znečisťovač, ľudia prišli o pitnú vodu a sú nútení pestovať plodiny na pôde, ktorá je otrávená rôznymi chemikáliami a ťažkými kovmi, ktoré sú nebezpečné už aj pre samotné dýchanie. Ľudia umierajú a rodia sa im choré deti a rodičia len “čakajú” na ich smrť, keďže na lieky, ani pitnú vodu peniaze nie sú. Ak Vám už je lahostajný život iných, tak si uvedomte, že tento priemysel má dopad aj na Vás – chemicky modifikovaná bavlna, ktorá obsahuje karciogénne látky, farbenie látok ťažkými kovmi atď atď. Tieto látky sa nám pri každom nosení dostávajú cez pokožku do tela. Mohla by som pokračovať do nekonečna, no nechcem, aby bol tento príspevok negatívny. Bohužial, situácia vo svete je kritická a ak čím skôr nenastane zmena, naša Matka Zem príde o svoje posledné bohatstvá, ako napríklad pitnú vodu. Tak isto sa budem viac venovať prírodnej kozmetike, recyklovaniu a rôznym témam, ktoré sa týkaju zdravia a životného prostredia. Samozrejme, s mnohými rubrikami budem aj naďalej pokračovať a stále bude mať tento blog ten istý fashion feel – len ešte o trošku viac uvedomelý obsah. Dobrá správa je, že veľa značiek pre túto zmenu niečo robí, a teda Vám budem prezentovať tie, ktoré si všetky tieto fakty uvedomujú a menia sa k lepšiemu.
20170513-N37A6597Možno ste si všimli, že som značky ako MANGO (ktoré si ešte stále vyššie uvedené skutočnosti akosi neuvedomuje) nikdy nejako neprezentovala, no hlavná pointa pre mňa je, že Vám ukážem, že existuje milión značiek a ciest ako sa dá vyhnúť nakupovaniu v pre mňa “nezodpovedných” obchodoch, v ktorých ponúkajú každé dva týždne nové trendy, ktoré Vás aj tak za 3 mesiace omrzia. Chcem Vás inšpirovať ku kúpe večných a kvalitných kúskov, ktoré nespôsobujú Vám, ani nikomu inému bolesť a tak isto si ich môžete zohnať za dostupnú cenu. Chcem Vás motivovať, aby ste kupovali menej a rozumnejšie a v konečnom dôsledku vo svojom šatníku mali krajšie a unikátnejšie kúsky. Nebudem sa už zaoberať príspevkami typu, čo je trendy na leto 2018, ale skôr sa Vám budem snažiť poradiť, ktorým trendom sa treba v lete vyhnúť, keďže už čoskoro nebudú opäť v móde. Budem Vám z obchodov vyberať kúsky, ktoré považujem za večné. Dúfam, že si na mňa spomeniete, keď sa najbližšie vyberiete do nákupného centra a uvidíte niečo pekné vo výklade. Nejde o to, aby ste si nekúpili už žiadnu “vychytávku”, bola by som však rada, keby ste si uvedomili, či sa naozaj oplatí kupovať stále niečo nové a nahánať trendy alebo radšej sa inšpirovať niečim, čo budete radi nosiť ešte aj o rok alebo dva s lepším pocitom na duši a s omnoho originálnejším a pestrejším štýlom. Môj preslov končí. Ďakujem Vám a dúfam, že Vás nebudem inšpirovať o nič menej ako doteraz. Mám Vás rada!
20170513-N37A6570you might also like

0 comments

You must be logged in to post a comment.

Leave a Reply