NATALLIPA x PETRA POOROVA

In: fashion, Meet models
N37A5035

Ukončenie zimnej sezóny ešte nebolo veselšie ako v podaní mojej obľúbenej slovenskej návrhárky PEŤKY POÓROVEJ. Keď som na Peťkinom facebookovom profile objavila fotku týchto kabátov bola to okamžitá láska na prvý pohľad. Videli ste už toľko farebnosti, kvality a využiteľnosti v jednom?

Málo kedy objavím kúsok, ktorý zo seba už nechcem nikdy vyzliecť. Tieto kabátiky boli práve tou vecou s veľkým V. Nafotila som vám tie najbláznivejšie farby, ktorých nebolo málo no ak by ste mali záujem o neutrálnejší kúsok v Bratislavskom obchode Imperia design nájdete aj bežnejšie farby ako je čierna, béžová alebo hnedá.

Tvoje meno pôsobí na Slovenskej módnej scéne nejaké tie roky. Ako chápeš túto scénu po toľkých rokoch a aké má mínusy a plusy?

Hneď na úvod taká ťažká otázka 😀 Módna scéna na SK ? Slovensko je veľmi malá krajina. Prešla si až po súčasnosť veľmi veľa zmenami a myslím si, že odevný dizajnéri na Slovensku to nikdy nemali ľahké a ešte dlho bude trvať kým ľudia budú naše povolanie akceptovať ako povolanie a budú mať patričný rešpekt. Ako pozitívum beriem vzrastajúci záujem o odevy slovenských  dizajnérov ,koncept obchody s odevmi slovenských dizajnérov ako je napríklad obchod Imperia a akciu ako je Fashion Live ! kde sa môžu prezentovať profesionálni odevní dizajnéri. Klobúk dole organizátorom, že z ničoho vybudovali  tento najnavštevovanejší fashion event.

Ako negatívum beriem (a úprimne ma to veľmi mrzí), že svoje pôsobenie skončilo veľmi veľa tradičných slovenských odevných firiem a nových je veľmi málo. Je nepomerne veľa  študentov k reálnej možnosti uplatnenia sa na Slovensku. Súčasné podmienky nedávajú študentom inú možnosť len odcestovať do zahraničia.
N37A5542 copy80

Kedy si objavila tvoju vášeň pre módu a ako si sa ďalej vyvíjala?

Asi od narodenia …ha ha. Od detstva sa mi rodičia a starí rodičia veľa venovali a podporovali ma v každom smere. Ja som vždy vedela čo chcem pomerne rýchlo. Vďaka staraj mame (Ómame) som už v predškolskom veku vedela vyšívať, pliesť, háčkovať a ovládala väčšinu ručných prác. Naplno sa to prejavilo už počas strednej školy, kde som absolvovala odevné súťaže.
N37A5385_postS

Každý rok prinášaš novú kolekciu plnú úžasných kúskov. Tento rok si ma (a milión ďalších ľudí) očarila tvojou kolekciou kabátov. Prečo si sa zamerala práve na tento produkt?

Je to jeden s mojich modelov na ktorý som patrične hrdá, pretože robiť beztvaré šatočky  vie každý no čistý, tvarovaný vypodšívkovaný zimný kabát nenájdete u každého návrhára. Kabáty som si zvolila aj preto lebo je to odo mňa najžiadanejší produkt,  ktorý viem, že je nadčasový a remeselne vypracovaný do detailov. Je to odev, ktorý ostane aktuálny niekoľko rokov teda nebude po jednej zime založený do skrine.
N37A5339 copy

Ako vidím farieb sa vôbec nebojíš. Je vôbec nejaká farba, ktorú by si nikdy v kolekcii nepoužila a ktorú farbu rada a nerada sama nosíš?

Moje osobne najobľúbenejšie farby sú zelená biela, oranžová. Väčšinou však nosím farby, ktoré mi svedčia a to je červená, modrá, lososovo oranžová a tyrkysová. Boli roky, keď som nosila len čiernu farbu no tie ma na šťastie už prešli. Nemám rada hnedú farbu no neviem presne odôvodniť prečo.
N37A5450 copy

Tvoj najväčší úspech a úspech po ktorom by si ako dizajnér túžila?

Môj najväčší úspech je, že 10 rokov fungujem pod svojou značkou a že momentálne robím študijnú stáž v odevnej firme v USA, v Chicagu kde ma hneď na mieste zobrali. Mám možnosť sa učiť po boku americkej návrhárky, ktorá šije pre samotného amerického prezidenta a jeho manželku. Môj sen je mať 5 vlastných  malých obchodov s mojou značkou odevov _Petra Poórová -Fashion studio. V Bratislave, Viedni, Mníchove, Amsterdame a samozrejme v Chicagu .Treba mať veľké sny. Túžim stretávať na ulici usmiatych ľudí v mojich odevoch.
N37A5385_post

Čo robí tvoju značku inou od ostatných a na čom si dávaš najviac záležať?

Najviac si dávam záležať na nadčasovosti, nositeľnosti odevu a remeselnom vypracovaní. Moju značku robí inou od ostatných ..hmm asi tá nositeľnosť a vlastné autorské potlače. Myslím, že ma odlišuje od kolegov aj to, že investujem do kvalitných strojov a ľudí aby môj výstup bol v 100 percentnej kvalite.
N37A5455 copyKvalita vs. kvantita? O odpovedi pri tebe ani nepochybujem. A teda otázka znie: Aký materiál najčastejšie nájdeme v tvojich kolekciách a ktorý by si nikdy nepoužila?

V mojich kolekciách pracujem hlavne s prírodným materiálom, ktorý dýcha tj. Hodváb, vlna, bavlna, pripúšťam aj viskózu. Zatiaľ som nikdy nepoužila kožu a kožušinu. Neviem či sa niekedy na to vôbec odhodlám.
N37A5169 copy

Tvoj módny vzor a ikona, ktorá ťa inšpiruje.

Coco Chanel, Karl Lagerfeld, Viktor & Rolf, Raf Simons, Francisco Rodriguez ,Helmut Lang, Yves Saint-Laurent, Elza Schiapareli, Givenchy, Valentino, Missoni, Calvin Klein, Gianfranco Ferré…

Úprimne sa priznám, že nie som ten typ čo má prehľad o všetkých módnych trendoch. Väčšinou moje práce tvorím na základe mojich pocitov a intuície, ročných skúseností.
N37A5214Si 100% tvorca tvojich kolekcií? Navrhuješ a šiješ si ich úplne sama?

Navrhujem, robím strihy a modelujem strih, vystrihujem, zošívam a robím prototypy sama. Všetky večerné a svadobné šaty robím komplet sama od návrhu až po finálny odev. To jednoducho nedám z ruky. Dlhé roky som bola 100% tvorcom a výrobcom mojich vecí sama, teraz posledné 4 roky spolupracujem s krajčírkami a odevnými firmami. Dôvera v to, že dám vystrihnuté diely zošit a dokompletovať mimo môjho ateliéru ma stojí veľa sil, pretože som perfekcionista. Pracujem s klientami, ktorý odo mňa očakávajú 150% výstup a ja im ho samozrejme vždy dám.
N37A5088

Je v 21 storočí ťažké byť módnym návrhárom? Rozmýšľala si niekedy o opustení toho to remesla a začať sa venovať niečomu inému? Ak hej prečo sa tak nestalo?

Na Slovensku veľmi ťažké. V slabých chvíľkach nad tým uvažujem ale nikdy som nič iné nerobila- od roku 1993 som v tom módnom kolotoči a dodnes som ho neopustila ani nemienim opustiť. Moja práca nie je len o limitovaných kolekciách a svadobných šatách ale veľa spolupracujem s rôznymi reklamnými agentúrami, firmami a divadlami. Kreatívnym navrhovaním sa uživiť nedá. Je to všetko o veľa obetách ,vzdania sa osobného života, voľného času, dobých aj zlých skúsenostiach, ktoré ma vždy posunuli. Keď by som niekedy mala robiť niečo iné tak by som chcela mať biofarmu s ovocným sadom  a útulok pre zvieratká, to si plánujem v ďalšom živote.you might also like

0 comments

You must be logged in to post a comment.

Leave a Reply