FUR?! YES or NOT?

In: fashion, Natallipa tips
N37A6797

Dnes by som s vami rada rozobrala môj úprimný pohľad na vegánstvo, vegetariánstvo, kozmetiku testovanú na zvieratách, kožuchy atď. Sú to veľmi komplikované témy a často ľudia na ne reagujú až konfliktne dokonca by som to prirovnala k náboženstvu, pretože každý ma v tomto vlastný názor na vec a často sa nezhodujú. To je ale úplne pochopiteľné a určite to neberte tak, že vám tu dnes idem vnucovať svoj vlastný názor a je mi jasné, že s tým nebude asi každý súhlasiť.

Dôvodom prečo som sa tejto téme rozhodla zasvätiť tento článok je, že mnohí ľudia reagovali na moje predchádzajúce články kde som sa zmienila a kozmetike netestovanej na zvieratách a vegetariánstve rôznymi otázkami: Ak si vegetarián kvôli zvieratkám , prečo nie si rovno vegán aby sa im neubližovalo? Ako modelka, dovolíš make up artistom aby ťa líčili aj kozmetikou, ktorá bola testovaná na zvieratách? Prečo nosíš kožené veci a kožuchy keď si vegetariánka?  … A rôzne podobné otázky na tento štýl a je sa vám ich teraz pokúsim zodpovedať. Nemám rada keď ľudia kritizujú a pritom sa sami nepozrú do zrkadla.
N37A6775
PREČO NOSÍM KOŽENÉ TOPÁNKY, BUNDY A KOŽUŠINY?
Je nosenie kožušín až taký hriech? Nemyslím si! Vedeli ste napríklad že nosenie umelej kožušiny je rakovinotvorné a že tento materiál je toxický a je to otravou pre zem? A čo taký hodváb, koľko miliárd motýľov sa kvôli nemu zabíja? Kúpili ste si včera nápoj v plastovej fľaši, koľko morských živočíchov otrávi a zahubí? Čo taká bavlna, ktorá spôsobuje obrovské znečistenie a kontaminuje pôdu? Toto a ďalšie zverstvá sa dejú na tomto svete a pozrime sa pravde do očí nedá sa tomu vyhnúť! Takže ak aj chceme aj nechceme bohužiaľ žijeme v konzumnej spoločnosti kde sme len postavičky a systém okolo nás je postavený tak, že každý je nútený priložiť ruku k dielu a tým prispieť k záhube. Ak vieme jednu vec z tých, ktoré poškodzujú, eliminovať tak do toho! Každý pomôže tým čím uzná za vhodné no nedá sa vyhnúť úplne všetkým artiklom.
N37A6760

ČO JA A KOZMETIKA TESTOVANÁ NA ZVIERATÁCH?
Zvieratá som milovala už od malička a je jedno aké. Celé detstvo som strávila v ZOO a kŕmením kôz na železnej studničke. Nikdy sa však v mojom okolí samotné vegánstvo, vegetariánstvo a ani kozmetika testovaná na zvieratách neriešila a tak som si na to do istého veku neutvorila žiadny postoj. Najprv to začalo tým, že som sa zaujímala o kozmetiku bez parabénov (parfémov), keďže mojej citlivej pokožke pri odličovaní prekážali  a pomaly som si začala všímať značky na obaloch kde sa písalo o CRUELTY FREE. Začala som si o tom viac čítať a prišlo mi nechutné, že zvieratká musia kvôli niečomu takému hlúpemu ako je kozmetika a naše blaho trpieť a v amoku som ešte ten večer vyhodila veľké množstvo dekoratívnej kozmetiky a hneď na ďalší deň som sa vybrala nakúpiť novú a cruelty free. Prepadla som najmä značke URBAN DECAY od ktorých určite poznáte ich preslávenú paletu s očnými tieňami NAKED, ktorá je uvádzaná ako jedna z tých netestovaných. Po čase som sa však dozvedela, že síce samotná značka URBAN DECAY nie je testovaná na zvieratách avšak vlastní ju firma L’oreál, ktorá testuje a tým pádom peniaze aj tak nakoniec skončia v tých istých rukách ako by skončili keby som si nakúpila priamo zo značky L’oreal. Vtedy som si sklamane pomyslela, že je to celé len špinavý biznis ako so všetkým na tomto spravodlivom svete. Z vlasovej kozmetiky, mydiel, krémov a dentálnej hygieny si na 99% všetko kupujem z BIO obchodov, kde mám kozmetiku preverenú a sú to väčšinov slovenské, české a nemecké produkty, ktoré sú založené na čisto prírodnej báze. S dekoratívnou kozmetikov som momentálne na vážkach. Značky, kozmetika vyrábaná v Európe všeobecne NIE JE testovaná na zvieratách keďže sa to v EÚ zakázalo. Takže osobne stále používam pár produktov od značky MAC, ktorá bola ešte pred niekoľkými rokmi na zozname CRUELTY FREE. Dôvod prečo tam nepatrí je, že začali predávať v Číne v ktorej majú hlúpy zákon o testovaní každej zahraničnej kozmetiky pred tým ako sa u nich dostane na trh. Čiže MAC netestuje na zvieratách ani nikdy netestovalo, jediná testovaná kozmetika u nich je tá v Číne, kde ale každá jedna kozmetika musí byť testovaná. Veľmi by som si želala aby to bolo inak aby sa pravidlá sprísnili a dokázali sme zastaviť testovanie na zvieratách mimo EÚ úplne, no som realista a viem, že pokiaľ to nezačne vadiť ľudom priamo v Číne a nie len mimo nej tak sa ten zákon nikdy nezmení.  Sama som v Číne strávila 3 mesiace a pri všetkých pohľadoch, ktoré sa mi tam na miestne obyvateľstvo vyskytlo, je pravda, že ich trápia úplne iné veci ako testovaná kozmetika. Nepodceňujem silu jednotlivca to vôbec nie, inak by som sa sama nesnažila nepodporovať testovania. Len nie som človek, ktorý uverí tomu, že dnešné monopoly v ktorých sa točia miliardy peňazí nezaujíma len ich príjem.
N37A6739

A PREČO SOM VEGETARIÁN?
A prečo som vegetarián? Ako som sa začala zaujímať o netestovanú kozmetiku som sa pýtala samej seba akú obetu by som bola schopná ešte spraviť. Ak milujem zvieratká bod 1. je ich hlavne nejesť. Pri kozmetike danú vec kúpiš a netušíš kde tie peniaze skončia. Pri vegetariánstve je to však omnoho zrejmejšie. Jednoducho mŕtve zviera nekúpiš a nezješ a presne vieš kam tie peniaze NEPÔJDU. Chuť mäsa som mala veľmi rada a jedla som ho viac ako 3 krát do týždňa takže to zo začiatku pre mňa nebolo ľahké. No po pár mesiacoch sa dá povedať, že som si na bezmäsitý život už úplne zvykla.
N37A6743

A PREČO NIE SOM VEGÁN?
Mäso som na začiatku nahrádzala TOFU no zo zdravotných dôvodov, kvôli veľkému obsahu hormónov, ktoré TOFU v sebe má som ho musela vysadiť. To bola pre mňa dočasná náhrada mäsa. Neviem si však predstaviť ako by som nahradila všetky ostatné potraviny živočíšneho pôvodu a čo by som vlastne bola schopná jesť. Mňa teší, že som vegetarián a pri tom zatiaľ ostanem. Vegánstvo mi príde už nehorázne obmedzujúce a pri pokuse sa ním stať som veľmi trpela a bojovala sama so sebou. Ak to niekto zvládne klobúk dolu naozaj to obdivujem. Najviac ma štve, že sa o niečo snažím a nieje to pre mňa ľahké a stále sa nájdu ľudia, ktorý to nepodporujú ani jednou z týchto vecí ale nájdu v sebe tú silu aby kritizovali tých čo sa aspoň snažia. Nie som žiadny aktivista jednoducho je to moje dobrovoľné rozhodnutie ubrať z môjho osobného pohodlia a nepodporovať veci, s ktorými nesúhlasím.
N37A6789
CRUELTY FREE KOZMETIKA V MODELINGU?
Ako modelka som ešte nezažila, že by ma niekto líčil tou 100% považovanou CRUELTY FREE kozmetikov. Takže nie ako modelka si nemôžem vyberať.

Radím vám nech ste dobrý ľudia, adoptujete si psíka, a robíte dobro tam kde vidíte, že je potrebné, nech podporujete veci, ktorým veríte, že za to stoja! Jednoducho robme svet krajší, od toho tu predsa sme!


outfit: coat – NEHERA, skirt – ZARA

 you might also like

2 comments

 • Foxy

  May 13, 2016 at 9:47 am

  Pekný článok a hlavne sa mi páči že nabádaš ostatných aby nesúdili druhých, ale snažili sa niečo urobiť oni sami. Ja teda niesom ani vegetarián (aj keď veľa toho mäsa nepojem), ale skôr sa na to pozerám z hľadiska ako sa človek k tomu mäsu dostane (domáci chov a tak) a kde je to prirodzenejšie (povedzme si pravdu niektorý z nás sú predátory podobne ako levy a tigre a tie máme tiež radi …či?). Mala som možnosť vidieť ako to funguje vo veľkochovoch a teda humus čo ti budem hovoriť.
  A čo sa týka módy tiež super postrehy, že ani koža ani iné oblečenie v podstate nieje bez viny, ide o to čo najviac minimalizovať. Tiež nosím aj kožené veci aj kožuchy, ale znova sa skôr snažím využiť tie veci viac (secondhandy) keď už pre to niekto tie zvieratá zabil. Inak podla mna by to bolo dobré tak že všetky veľkochovy (aj na mäso aj na kožušiny a podobne) sa zrušia. Tam to skrátka nieje ok. A vlastne všetko čo sa robí vo veľko nikdy nedopadne dobre. Testovaná kozmetika … kludne ju otestujem na sebe (tým chcem len povedať, že ak niekto chce nejakú novú kozmetiku nech si ju testuje sám na sebe ako to robím ja keď si vyrábam krémy a pasty :D) No a už som sa nejak moc rozpísala _:D Tak ako si písala, každý ma na to svoj názor 🙂


 • Anonym :D

  May 19, 2016 at 5:55 pm

  Nie som žiadny heiter ani nič podobné len tí chcem dať radu že by si si mohla dať linku a rúž. Vyzerala by si o moc krajšie(Nehovorím že si škaredá(si veľmi pekná)).


You must be logged in to post a comment.

Leave a Reply