Fashion For Good

In: fashion, Natallipa tips
20171107-N37A9487

Pred pár týždňami som Vám po návrate z Fashion For Good eventu sľúbila na instastories, že Vám o ňom napíšem viac. Viac o tom, čo som sa dozvedela. Hlavnou témou večera bola Power To Consumer, a teda sme sa bavili o tom, akú silu mám ja a ty ako nakupujúci zákazník. Sme úplne malinký pasívny prvok alebo máme väčšiu moc ako si myslíme?

Amsterdam je plný rôznych udalostí a veľa firiem venuje aj svoj voľný čas tomu, aby širšiu verejnosť upozornili na ich správanie a následný dopad na našu matičku zem. Vždy je to veľká inšpirácia, keďže pozývajú zamestnancov obrovských módnych reťazcov a spoločností, ktoré pre zlepšienie našej situácie niečo robia a prichádzajú s možnými riešeniami. Na podobnom evente som sa naposledy stretla s veľmi inšpiratívnou ženou zastupujúcou obrovský Holandský reťazec Hema, ako aj s ďalšou kreatívnou dušou, ktorá zastupuje environmentálne práva v DISNEY.
20171107-N37A9435Čo som sa dozvedela a čo ma zarazilo:
1.) Kto má najväčšiu šancu celý módny priemysel zlepšiť?
Počas 20.teho storočia boli ľudia otrokmi módy. V prvej polovici určoval trendy Paríž a my sme to len slepo preberali. To sa však radikálne zmenilo. Keďže je čím ďalej tým viac značiek, značky robia čo môžu, aby sa nám nejakým spôsobom zapáčili a tým nás donútili nakupovať. 21. storočie je éra, kedy značky slúžia nám a počúvajú na slovo v strachu, že ich meno môže byť čím skôr nahradené alebo zabudnuté. A v tejto časti do hlavnej úlohy vstupujem JA zákazník, ktorý sa musí rozhodnúť, na čo svoje peniaze minie. Môžem podporiť značku ako Primark, tým pádom podporím jej produkciu a značka bude rásť a rásť, no podmienky pre ľudí budú rovnaké alebo ešte horšie. Môžem však podporiť aj malú, kvalitnú a navyše eko značku, ktorá sa správa zodpovedne a pri dotovaní tejto značky peniaze pôjdu na znižovanie cien EKO tovaru pri výrobe, lebo dopyt bude čoraz väčší a tým pádom bude eko móda dostupná pre každého. V tomto štádiu ešte nie sme a stále dotujeme firmy, ktoré vyrábajú veci nie práve tým najlepším spôsobom.
20171107-N37A946620171107-N37A9423Ak napríklad najbližšie budete nakupovať tovar z H&M, skúste investovať do sekcie Concious, čo je ich sekcia s environmentálne fér produktmi. Ak by H&M pochopilo, že Concious je to, prečo do ich obchodu chodíme a že je pre nás zákazníkov dôležité, ako sa správajú k životnému prostrediu a k našej pokožke, investovali by do tohto sektoru viac a možno by o pár rokov bolo H&M 100% uvedomelá značka. Pri takom množstve sa samozrejme nedá nepáchať škoda, keďže celá móda je o kupovaní nového a vyhadzovaní starého, no dalo by sa eliminovať množstvo vecí, ktoré by pozitívne ovplyvnili nie len svet, ale aj módny priemysel, ktorý by nasledoval. Alebo kľudne stačí, ak dáme značke ústne alebo písomne vedieť, na čom nám záleží. Včera som sa konečne odhodlala poslať maily do fast fashion značiek ako MANGO alebo ZARA s otázkou, či u nich viem nájsť organickú bavlnu a či majú produkty farbené bez chemikálií. Možno sa Vám to zdá ako maličkosť, no značkám VEĽMI záleží na našej spokojnosti a urobia všetko pre ešte väčší zisk. Ak nabudúce budete v obchode, skúste sa opýtať na organickú bavlnu alebo fair trade produkty. Ja to robím pravidelne, je to maličkosť, ktorá Vás nestojí žiadnu námahu. Tak isto ma iritujú plastové igelitky a tak si ju buď nikdy nevezmem alebo sa spýtam, či nemajú nejakú inú ‘‘neplastovú variantu’’.
20171107-N37A9440 20171107-N37A94532.) Čomu veriť/neveriť a prečo?
Často som sa rozhodovala, čo kúpiť a čo nie, a to najmä podľa stránky www.rankabrand.com (TU). Je to celosvetová sieť, kde si môžete nájsť, ako na tom značka
v skutočnosti je s environmentálnym uvedomením a aj kopec ďalších informácií. Pozrela som si však všelijaké značky a zarazilo ma, že značky ako Chanel alebo ACNE boli na tom ohľadne ich hodnotenia veľmi zle, čo je, samozrejme, hlúposť. A tak som sa na tomto evente mala šancu spýtať, ako to v skutočnosti je a čomu sa dá veriť. Pravda je taká, že veľké fastfashion značky investujú peniaze do ľudí, ktorí im vedia napísať veľmi kvalitnú správu o tom, v čom sa ich značka zlepšuje a samozrejme vyzdvihnú len časti, ktoré sa im hodia a na základe týchto referencií sú potom hodnotené. Celkom ma to sklamalo, ale povedzme si úprimne, ak chceme vedieť, ako na tom nejaká konkrétna značka je, stačí si to preveriť na internete hlavne od nezávislých ľudí a nie ich od zamestnancov. Google je v tomto dobrý kamarát a dá sa nájsť veľa zaujímavých informácií.
20171107-N37A9402 20171107-N37A9363


outfit: nohavice – LULL, kabát – H&M Studio, baretka + šál – GANT, tenisky – Karl Lagerfeld, okuliare – Bimba y Lola, náušnice – TOUS


you might also like

0 comments

You must be logged in to post a comment.

Leave a Reply