CTENÁ NAHOTA

In: Natallipa tips
20170521-N37A7251

Nahota je stále veľmi kontroverznou témou, ktorá nie málokrát končí pobúrením a titulkami bulvárnych časopisov. BYŤ NAHÝ! Čo to vlastne je? Je to synonymum pre byť úprimný a k ľudom otvorený alebo je to ten pocit, keď po ťažkom dni prídeme domov a zhodíme zo seba všetko spotené šatstvo a vychutnávame si pocit ľahkosti a odviazanosti. Oboje! Je medzi tým silnejšie puto ako si myslíš!

K tejto téme mám na srdci nenormálne veľa vecí a dúfam, že sa mi to podarí zmestiť do jedného krátkeho no výstižného článku. Už od samotného začiatku náboženstva je žena vykresľovaná ako tá, ktorá je vinná. Vinná za svoje skutky, lásku, svoje zvodné telo. Narážam aj na príbeh Adama a Evy no aj na zvyky v iných kultúrach a náboženstvách, kedy žena patriaca mužovi nesmie ukazovať svoje telo a krásu iným. Tak isto maľby boli už od dávnych storočí tvorené pre mužské potešenie a nie pre potešenie ženy. Žena je vždy vykreslená ako matka a ako osoba, ktorá ma zabezpečiť mužovi uspokojenie, domov, služby okolo domácnosti, zachovanie rodu. V 60tich rokoch sa revolúcia pohla, žena mužovi sa vzoprela a bojovala za to byť samostatná s možnosťou na plnohodnotné obsadenie v práci a za rovnoprávnosť vo všetkých oblastiach sociálneho bytia. Obrovská zmena po niekoľkých tisíckach rokoch, kedy sa ženy rozhodli, že na nerovnoprávnosť medzi pohlavím na tomto svete už nie je miesto. Vznikol pojem feminizmus.
20170521-N37A7290Osobne sa nepovažujem za feministku, ani nič tomu podobné, jednoducho sa len kritický pozerám na veci, ktoré sa okolo nás dejú. Povedzme si úprimné, že rovnoprávnosť medzi našimi pohlaviami ešte nenastala. Najkontroverznejšou témou je práve ženská nahota. Muž bez trička byť môže, ale žena nie. Mužská bradavka je na sociálnych médiách povolená, ale ženská nie. Ak sa nad tým veľmi nezamyslíte, môže Vám to pripadať ako úplna maličkosť no má to oveľa vážnejší dopad. Ako chceme dosiahnúť na svete rovnoprávnosť medzi náboženstvom a rasami keď sa v bežnom, každodennom živote stretávame s nerovnoprávnosťou tých základných ľudských druhov a to ženou a mužom?!
20170521-N37A7277Začali vznikať rôzne organizácie a protesty ako Free the nipple a dokonca som narazila na instagramové profily kde ľudia fotia detaily bradaviek a teda nie je rozpoznateľné, či je mužská alebo ženská a instagram nemá právo profil/fotku zablokovať. Je to úplná banalita a príde mi to stále veľmi nepochopiteľné, prečo by sa mal človek tak veľmi hanbiť za svoje telo. Nonstop prizvukované pravidlá, že vyzliecť, odhaliť sa je zlé až človek začína mať pocit, že naše samotné telo je niečo neprirodzené a hriešne. Opak je však pravdou. Čo má nám byť prirodzenejšie ako naše vlastné telo?
20170521-N37A7297Nahota a sex sa v dnešnom svete marketingu stále pohybuje vo vysokých percentách na predaj produktov a stále to na nás zákazníkov funguje! Príde nám to stále fascinujúce a odvážne lebo nie sme zvyknutý, že ukazovať odhalené telo je niečo bežné. Nehovorím teraz vôbec o vulgárnych a lacných porno časopisoch, ale napríklad o Calvin Klein Jeans kampani kde bosá modelka má na sebe len rifle a rukami si prekrýva prsia. Ďalší príklad, ktorý ma neustále udivuje je rozdiel medzi spodným prádlom a dvojdielnymi plavkami. Stále sa považuje za nie veľmi slušné byť videný v spodnom prádle no ak už ide o plávky všetko je v poriadku. Pointa mi ušla keďže v obidvoch prípadoch vidíte odhalené presne tie isté centimetre tela.

Som veľmi rada, že ľudia si už začínajú byť vedomí, že aj takýto problém sa na svete nachádza a konajú veľmi nevulgárnym a hravým spôsobom, ukazujúcim mladým generáciam, že naše telo je niečo krásne a ctené a že v žiadnom prípade to nie je niečo, za čo sa musíme hanbiť.
20170521-N37A7234Osobne si myslím že nahé telo je krásne a nehanbím sa za to svoje. Nechcem aby mi bolo prikazované, je to moje telo a mám právo si ho ukázať pred kým, kedy a ako chcem. Nechcem byť karhaná za vytŕčajúce ramienko z podprsenky či za nenosenie podprsenky pod priliehavým topom. Mám také isté telo ako každý iný, nie je to nič nové a hlavne nič iné. Verím, že stálim pripomínaním sa nám to novými generáciami podarí zmeniť a tým aj pomôcť prijímať svoje telo také aké je a nahanbiť sa za neho. Ak sa nenaučíme ceniť si naše vlastné telo nikdy neodhalíme kým naozaj sme a máme problém si vážiť aj svoje ostatné hodnoty. Verím tomu, že je to prvý krok k svetovej rovnoprávnosti a tolerancii. Teším sa na Váš osobný názor, rada by som to videla aj očami iných, čo majú iné skúsenosti/postoj.you might also like

0 comments

You must be logged in to post a comment.

Leave a Reply