5 things why I miss Slovakia SO MUCH

In: Natallipa tips
N37A8947 copy

Pravdaže dalo by sa ich vymenovať aspoň 100 a hneď medzi prvými by bola: rodina, kamaráti, Zarinka atď. No konkrétne na tieto samozrejmosti sa zamerať nejdem. Idem Vám skôr prezradiť 5 vecí, ktoré naozaj objavíte až po nejakom tom čase strávenom za hranicami Slovenska alebo konkrétne Holandska!

1.) Hromadná doprava 
Moje výdavky na dopravu v Amsterdame siahajú do nenormálnych výšok a pritom nechodím nikam okrem dobre známej cestičky: domov-škola, škola-domov. Najsmutnejšie na tom je, že aj keby si zaplatím električenku, bude ma to vychádzať presne tak isto a tak len so slzami v očiach spomínam na krásne časy, keď som chodila v BA na strednú školu a električenka ma stála skromných 11€. Tu ma to stojí “len” 11x toľko. No to že to toľko stojí je len jedna vec. Je vtipné, že pri takomto predraženom transporte je nonstop, ale že nonstop nejaký problém a tak cesta do školy mi miesto 45 min ako by mala, trvá 1:30. A to sú dni kedy aj viacej! To isté platí aj pre vlaky a jediné čo funguje je asi metro, ktoré bohužiaľ nevyužívam. Viem, že aj v Bratislave MHD sem-tam mešká ale maximálne je to 5 min a nie 40 haha.
N37A90092.) Sladké pečivo
Ten pocit, keď vchádzam do Billy a vidím čerstvo naukladané šišky s marhuľovým džemom, je na nezaplatenie. Tak isto sa môžeme baviť o vianočke, makovníku, orechovníku, bratislavských rožkov, štrúdličke a tak ďalej a tak ďalej. Po príchode do Holandska som si hneď v prvých potravinách kúpila niečo podobné fornette s nejakou červenou náplňou a tak ma automaticky napadlo, že to bude jahodový džem. A hádajte čo?! Nebol! Správne! Bolo to mäso. Okrem toho, že som vegetarián tak táto kombinácia mi naozaj prišla veľmi nevyhovujúca. A to je teda jediné ich “sladké” pečivo ak nerátam jablkové taštičky, ktoré sú tak sladké, že po jednom hryze mám dosť. A tak si musím vždy všetko napiecť sama ak mi ide niečo na chuť.
N37A90493.) Reštaurácie
Tým, že v Holandsku nie je žiadne národné jedlo pajcujú všetky možné národy. V Amsterdame nájdete 5 typov reštík: sushi, pizza, fastfood, burgre alebo tousty. A keďže Holanďania na obed jedia toust a nie varené jedlo, často sa stáva, že tak dopadnete aj Vy. A aj keď máte Holandsko zapamätané ako aktívnu krajinku kde každý bicykluje: 1 z 3 ľudí trpí obezitou.
N37A89804) Fajčenie
Pre veľké prekvapenie nejdem hovoriť o marihuane ale o klasických cigaretách, ktoré sa v Amsterdame fajčia stále a všade. Na zastávkach je to úplná normálka. Ak uvidíte stáť niekoho obďaleč tak to budem zrejme ja haha. O tom že všetci všetko hádžu na zem (vrátane cigariet) radšej nebudem zdôrazňovať.
N37A90445.) Slovenské ceny
Joj Slovensko moje drahé. Teda drahé v zmysle milé lebo drahé rozhodne nie si. V Amsterdame sa mi ešte v potravinách nestalo, že by som platila pod 15€ a to aj keď nakupujem len pár základných potravín. Tak isto reštaurácie: hlavné jedlo stojí 10€ na osobu a tak pod 30€ sa väčšinou platiť nedá. Nenormálne si užívam ten pocit keď som doma na Slovensku a v potravinách zaplatím 6€ a na obede 15€ za dve osoby a to za omnoho lepšiu kvalitu. Momentálne som už týždeň v Bratislave a užívam si to plnými dúškami. Veľa mladých ľudí nadáva na Slovensko ako také no ja som pyšná, že som sa tu narodila. Nádherná krajina, milí ľudia, výborne potraviny a skvelý trh pre nové nápady a biznis! Aj keď veľa ľudí ani nevie kde je a ani že máme hlavné mesto Bratislavu, o to exotickejšie sa cítim haha.
N37A8983you might also like

0 comments

You must be logged in to post a comment.

Leave a Reply